Sponsored

Licensed to TRXC Timing, LLC. - Contractor License
                                        HY-TEK's Meet Manager 4/8/2017 06:37 PM
                        SIUe Gateway Invite - 4/8/2017                         
                      Seeding and Results bv: TRXC Timing                      
                               Edwardsville, IL                                
                                    Results                                    
 
Women 100 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Bailey, Kimberley         SR Lincoln                11.56      12.01   2.3   5   
  2 Cauldwell, Diana          JR Lincoln                11.82      12.34   2.3   3   
  3 Byrd, Nichyria            SO S.I.U.E.               12.91      12.97   2.3   2   
  4 Ademuwagun, Adewumi       SR Lincoln                12.45     x13.00   2.3 
  5 Moran, Jacqui             FR Lincoln                13.31     x13.05   2.3 
  6 Spencer, Erika            SR Lincoln                12.61     x13.39   2.3 
  7 Thomas, Tiana             FR Lincoln                14.17     x14.06   2.3 
 
Women 200 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Bailey, Kimberley         SR Lincoln                24.01      25.72  -2.8   5   
  2 White, Lauren             JR S.I.U.E.               26.00      25.83  -2.8   3   
  3 Moran, Jacqui             FR Lincoln                27.92      27.94  -2.8   2   
  4 Ademuwagun, Adewumi       SR Lincoln                26.13     x28.16  -2.8 
 
Women 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Williams, Ja'Ianna        JR Lincoln              2:21.27    2:26.01    5   
       1:10.917 (1:10.917)        2:26.010 (1:15.094)
  2 Paslay, Jalea             FR S.I.U.E.             2:27.91    2:26.72    3   
       1:13.743 (1:13.743)        2:26.717 (1:12.974)
  3 Goff, Aly                 FR S.I.U.E.             2:23.19    2:32.68    2   
       1:13.601 (1:13.601)        2:32.673 (1:19.073)
  4 LaPointe, Ashley          JR Lindenwood           2:29.66    2:38.74    1   
       1:15.959 (1:15.959)        2:38.732 (1:22.774)
  5 de Jesus Silva, Tatiana   SR Lindenwood           2:39.91    2:41.46  
       1:16.507 (1:16.507)        2:41.457 (1:24.951)
  6 Roberts, Eketa            FR Lincoln              2:35.60    2:43.55  
       1:17.286 (1:17.286)        2:43.549 (1:26.264)
  7 Eves, Sarah               JR Lindenwood           2:46.11   x2:59.76  
       1:24.482 (1:24.482)        2:59.756 (1:35.274)
 -- Burmester, Brittney       UN Unattached           2:27.00   X2:27.31  
       1:13.217 (1:13.217)        2:27.301 (1:14.085)
 
Women 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Miller, Haley             JR S.I.U.E.             4:45.97    4:44.42    5   
           57.169 (57.169)        2:12.305 (1:15.136)        3:27.820 (1:15.515)
       4:44.411 (1:16.592)
  2 Kennedy, Erin             SR S.I.U.E.             4:48.32    4:49.38    3   
           58.100 (58.100)        2:15.698 (1:17.599)        3:31.902 (1:16.204)
       4:49.375 (1:17.473)
  3 Clarke, Jess              JR S.I.U.E.             4:58.88   x5:01.09  
           57.814 (57.814)        2:16.252 (1:18.439)        3:37.406 (1:21.154)
       5:01.086 (1:23.680)
  4 Goff, Aly                 FR S.I.U.E.             4:44.73   x5:02.74  
           57.461 (57.461)        2:17.572 (1:20.112)        3:41.999 (1:24.427)
       5:02.740 (1:20.742)
  5 Flores, Elyse             SR Lindenwood           5:30.65    5:47.11    2   
           58.166 (58.166)        2:23.354 (1:25.188)        4:02.558 (1:39.205)
       5:47.108 (1:44.550)
 -- Burmester, Brittney       UN Unattached           4:55.00   X4:55.41  
           57.642 (57.642)        2:16.740 (1:19.098)        3:36.749 (1:20.009)
       4:55.407 (1:18.659)
 
Women 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Miller, Haley             JR S.I.U.E.            10:08.05   10:22.21    5   
           41.809 (41.809)        2:07.491 (1:25.683)        3:30.534 (1:23.043)
       4:53.068 (1:22.535)        6:15.386 (1:22.318)        7:37.695 (1:22.310)
       9:00.807 (1:23.112)       10:22.202 (1:21.395)
  2 Theisen, Anna-Lena        SO Lindenwood          10:41.18   10:34.94    3   
           41.917 (41.917)        2:07.589 (1:25.672)        3:30.687 (1:23.099)
       4:53.380 (1:22.694)        6:17.691 (1:24.311)        7:44.910 (1:27.220)
       9:13.216 (1:28.306)       10:34.932 (1:21.717)
  3 Burmester, Keri           FR S.I.U.E.            10:57.07   10:58.90    2   
           42.254 (42.254)        2:08.424 (1:26.171)        3:33.737 (1:25.313)
       5:00.278 (1:26.541)        6:27.743 (1:27.465)        7:56.607 (1:28.865)
       9:28.260 (1:31.654)       10:58.897 (1:30.638)
  4 Most, Caitlyn             SR Lindenwood          11:48.00   11:51.98    1   
           42.870 (42.870)        2:13.664 (1:30.794)        3:48.715 (1:35.052)
       5:24.757 (1:36.042)        7:01.693 (1:36.937)        8:39.968 (1:38.275)
      10:20.040 (1:40.072)       11:51.980 (1:31.940)
  5 Brower, Kayli             SO Lindenwood          11:35.00  x11:54.38  
           42.492 (42.492)        2:11.469 (1:28.978)        3:45.797 (1:34.328)
       5:22.734 (1:36.938)        7:00.367 (1:37.633)        8:38.953 (1:38.587)
      10:19.350 (1:40.398)       11:54.379 (1:35.029)
  6 Brisso, Amanda            SR Lindenwood          12:22.30  x12:36.60  
           45.268 (45.268)        2:21.621 (1:36.353)        4:01.502 (1:39.882)
       5:43.736 (1:42.235)        7:27.188 (1:43.452)        9:11.855 (1:44.668)
      10:55.954 (1:44.100)       12:36.594 (1:40.640)
 
Women 100 Meter Hurdles
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Hodge, Erin               JR Lindenwood             14.25      14.45   4.4   5   
 
Women 400 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Clarke, Shanice           FR Lincoln              1:02.81    1:01.45    5   
       1:01.446 (1:01.446)
  2 Huesca-Barrales, Regina   SO Lindenwood           1:03.36    1:02.68    3   
       1:02.676 (1:02.676)
  3 Bradford, Camry           SO Lindenwood           1:07.23    1:11.97    2   
       1:11.960 (1:11.960)
 
Women 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lincoln (Mo.)  'A'                                  46.00      49.57    5   
     1) Ambersley, Renea SO             2) Brown, Kissi-Ann JR            
     3) Bailey, Kimberley SR            4) Joseph Hamblet, Sharolyn SO    
  2 Lindenwood  'A'                                     48.72      57.44    3   
     1) de Jesus Silva, Tatiana SR      2) Bradford, Camry SO             
     3) Smith, Kendra SR                4) Hodge, Erin JR                 
 
Women High Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Tyan, Anna                SO Lindenwood             1.70m      1.71m    5-07.25   5   
     1.55 1.60 1.63 1.66 1.69 1.71 1.73 
        O    O    O   XO  XXO    O  XXX 
  2 Blackburn, Deborrah       JR S.I.U.E.               1.67m      1.60m    5-03.00   3   
     1.55 1.60 1.63 
        O   XO  XXX 
 
Women Pole Vault
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Parker, Amanda            SO Lindenwood             3.00m      2.90m    9-06.25   5   
     2.60 2.75 2.90 3.05 
      PPP    O    O  XXX 
  2 Jachino, Hanna            SO Lindenwood             2.73m      2.75m    9-00.25   3   
     2.60 2.75 2.90 
       XO    O  XXX 
 
Women Long Jump
===============================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Byrd, Nichyria            SO S.I.U.E.               6.02m      6.25m   4.4  20-06.25   5   
     5.99m(2.2) FOUL(1.5) 6.25m(4.4) 6.01m(3.9) 5.96m(3.2) FOUL(4.1)
  2 Cauldwell, Diana          JR Lincoln                6.19m      6.12m   3.6  20-01.00   3   
     5.80m(0.8) 5.92m(2.9) 6.12m(3.6) 5.72m(1.3) 5.80m(2.0) 5.86m(3.9)
  3 White, Lauren             JR S.I.U.E.               5.50m      5.72m   3.0  18-09.25   2   
     5.40m(1.8) 5.50m(1.3) 5.57m(2.7) 5.37m(2.4) 5.72m(3.0) FOUL(2.9)
  4 Smith, Kendra             SR Lindenwood             5.76m      5.65m   1.2  18-06.50   1   
     5.63m(2.8) 5.61m(1.9) 5.40m(2.1) FOUL(1.6) 5.65m(1.2) 5.61m(2.8)
  5 Hodge, Erin               JR Lindenwood             5.55m      5.34m   2.9  17-06.25 
     5.10m(3.6) FOUL(2.2) FOUL(4.2) 5.21m(3.5) 5.34m(2.9) 5.29m(2.7)
  6 de Jesus Silva, Tatiana   SR Lindenwood             5.20m     x5.10m   2.9  16-08.75 
     4.67m(NWI) 4.77m(2.8) 4.73m(2.3) 5.10m(2.9) 5.01m(2.7) 5.03m(2.3)
  7 Heinrich, Keersten        SO Lindenwood             4.98m     x5.00m   2.6  16-05.00 
     4.92m(2.9) 4.93m(3.4) 4.87m(2.0) 4.94m(2.9) 5.00m(2.6) 4.99m(1.1)
  8 Castriota, Sashoy         FR Lincoln                4.30m      4.64m   2.7  15-02.75 
     4.49m(3.5) 4.64m(2.7) 4.50m(3.1) FOUL(1.8) 4.43m(4.3) 4.50m(3.5)
  9 Kanengiser, Joy           SR Lindenwood             5.14m     x4.55m   2.5  14-11.25 
     4.55m(2.5) FOUL(1.3) FOUL(1.9) FOUL(1.5) FOUL(3.2) FOUL     
 
Women Triple Jump
===============================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Cauldwell, Diana          JR Lincoln               12.85m     12.77m   NWI  41-10.75   5   
     FOUL(3.3) 12.23m(3.4) 12.77m(2.7) 12.69m(3.6) 12.51m(2.5) 12.72m(4.7)
  2 Smith, Kendra             SR Lindenwood            12.58m     12.63m   NWI  41-05.25   3   
     12.11m(1.9) 12.16m(3.5) 12.52m(4.0) 12.63m(3.1) 12.54m(2.5) 12.55m(2.7)
  3 Gibbs, Brittney           SO S.I.U.E.              12.72m     12.34m   NWI  40-06.00   2   
     12.09m(3.2) 12.01m(2.9) 12.25m(3.8) 11.85m(3.4) 12.34m(2.1) 12.14m(1.9)
  4 Heinrich, Keersten        SO Lindenwood            10.96m     10.50m   NWI  34-05.50   1   
     FOUL(2.4) FOUL(1.8) FOUL(2.6) 10.50m(4.2) FOUL(3.3) FOUL(3.3)
 
Women Shot Put
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Nolan, Claire             JR S.I.U.E.              15.32m     14.83m   48-08.00   5   
      13.01m  14.83m  14.14m  FOUL  FOUL  FOUL
  2 Hinson, Allison           JR Lindenwood            13.05m     13.98m   45-10.50   3   
      12.41m  FOUL  13.52m  12.99m  12.85m  13.98m
  3 Jakich, Catherine         SO S.I.U.E.              13.41m     12.45m   40-10.25   2   
      FOUL  FOUL  11.41m  FOUL  11.56m  12.46m
  4 Smith, Michaela           FR S.I.U.E.              12.38m    x11.83m   38-09.75 
      11.83m  11.70m  FOUL  FOUL  FOUL  11.62m
  5 Morgan, Lexanna           SO Lincoln                9.49m      8.67m   28-05.50   1   
      8.67m  8.23m  8.54m  PASS  PASS  8.67m
 
Women Discus Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Lauzon, Megan             SR S.I.U.E.              49.38m     42.34m     138-11   5   
      FOUL  42.34m  41.50m  41.43m  FOUL  FOUL
  2 Smith, Michaela           FR S.I.U.E.              41.82m     40.37m     132-05   3   
      39.48m  FOUL  FOUL  37.83m  40.37m  FOUL
  3 Virgl, Lizzie             JR S.I.U.E.              39.39m    x40.21m     131-11 
      36.51m  39.02m  38.49m  35.89m  40.21m  37.90m
  4 Jakich, Catherine         SO S.I.U.E.              40.86m    x37.74m     123-10 
      FOUL  37.74m  36.41m  35.26m  34.77m  FOUL
  5 Montgomery, Emily         SO Lindenwood            40.35m     37.14m     121-10   2   
      FOUL  36.95m  37.14m  FOUL  36.63m  34.80m
  6 Kyle, Michelle            SR Lindenwood            38.72m     36.43m     119-06   1   
      36.12m  35.47m  35.26m  36.30m  35.08m  36.43m
  7 Hinson, Allison           JR Lindenwood            34.27m    x33.96m     111-05 
      31.16m  FOUL  FOUL  FOUL  32.11m  33.96m
  8 Augustyn, Tess            SR Lindenwood            34.93m    x33.28m     109-02 
      32.18m  32.19m  FOUL  32.93m  FOUL  33.28m
  9 Marler, Sarah             SO Lindenwood            29.40m    x29.28m      96-01 
      26.61m  27.39m  28.96m  28.91m  27.93m  29.28m
 -- Szykowny, Alison          UN Unattached            53.00m    X46.73m     153-04 
      44.65m  46.73m  FOUL  39.26m  FOUL  FOUL
 -- Blackwell, Lindsey        UN Unattached            50.00m    X42.10m     138-01 
      42.10m  42.10m  41.10m  FOUL  35.97m  FOUL
 
Women Hammer Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Virgl, Lizzie             JR S.I.U.E.              53.72m     52.60m     172-07   5   
      47.57m  FOUL  FOUL  52.10m  52.60m  50.69m
  2 Nolan, Claire             JR S.I.U.E.              47.64m     49.36m     161-11   3   
      49.15m  FOUL  47.54m  FOUL  49.36m  49.36m
  3 Kyle, Michelle            SR Lindenwood            51.68m     48.94m     160-07   2   
      48.94m  FOUL  45.35m  FOUL  44.73m  FOUL
  4 Lauzon, Megan             SR S.I.U.E.              53.06m    x47.77m     156-09 
      FOUL  46.91m  FOUL  FOUL  47.77m  45.91m
  5 Hinson, Allison           JR Lindenwood            36.03m     47.36m     155-04   1   
      FOUL  45.55m  47.36m  FOUL  FOUL  FOUL
  6 Augustyn, Tess            SR Lindenwood            45.75m    x46.24m     151-08 
      FOUL  44.39m  45.86m  46.24m  FOUL  FOUL
  7 Cantrell, Kearstin        JR Lindenwood            45.67m    x43.58m     143-00 
      41.56m  FOUL  42.89m  43.58m  FOUL  FOUL
  8 Montgomery, Emily         SO Lindenwood                      x42.23m     138-06 
      FOUL  FOUL  42.21m  42.14m  FOUL  42.23m
  9 Pahkala, Marianne         SR Lindenwood            38.88m    x40.20m     131-11 
      37.42m  40.20m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
 10 Jakich, Catherine         SO S.I.U.E.              37.48m    x38.79m     127-03 
      38.79m  36.17m  38.55m  FOUL  FOUL  FOUL
 11 Smith, Michaela           FR S.I.U.E.              35.45m    x35.80m     117-05 
      35.80m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
 12 Marler, Sarah             SO Lindenwood            34.28m    x32.43m     106-05 
      32.43m  FOUL  32.33m  FOUL  FOUL  FOUL
 -- Szykowny, Alison          UN Unattached            56.00m    X55.45m     181-11 
      50.00m  52.57m  55.14m  54.15m  50.44m  55.45m
 -- Blackwell, Lindsey        UN Unattached            62.00m    X53.35m     175-00 
      53.15m  53.35m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
 
Women Javelin Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 White, Lauren             JR S.I.U.E.              27.00m     33.18m     108-10   5   
      27.39m  29.63m  28.23m  31.84m  30.39m  33.18m
  2 Pahkala, Marianne         SR Lindenwood            25.02m     24.75m      81-02   3   
      12.11m  21.92m  24.75m  23.11m  22.03m  22.90m
 
                    Women - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) S.I.U. Edwardsville         65        2) Lindenwood                 50   
    3) Lincoln (Mo.)               39                                           
 
                    Men - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) S.I.U. Edwardsville         80        2) Lindenwood                 46   
    3) Lincoln (Mo.)               45